NYÁK készítés

Ez a segédlet lyukgalvánozás nélküli egy esetleg kétrétegű NYÁK házi készítését írja le THION anyagokkal (magyar gyártmány, nem állítom, hogy ennél nincs jobb anyag, de eddig ezt használtam főként az ára miatt.). Az elérhető rajzolatfinomság ~200 milli-inch (NYÁK-tervező programokban ez a 20-as szélesség).

! A vegyszerek használati utasítását MINDIG olvasd el a célszerű tárolási körülmények és a bisztonságos használat érdekében! Nekem pl. egy kb 25%-nyit használt kémiai ónozóm ment totál tönkre, mert nem zártam le kellően hermetikusan...
    Lépések:
  1. Lézerprinterrel (vagy egyenértékű nyomtatóval) a rajzolat kinyomtatása, illetve, ha van, eredeti fólia beszerzése.
  2. Lemez felülettisztítás (0-ás dörzspapír, súrolópor), ha szükséges (pl vastag szennyeződés).
  3. A maratandó felülettel lefelé a lemezt zsírtalanítóban (oxidmentesítőben) úsztatjuk kb 3 percen keresztül. Kihagyásával a fotolakk nem tapad meg rendesen a felületen, és lepattogzik.
  4. Vízzel leöblíteni, majd élére állítva megszárítjuk (élszárítóban)
  5. Száraz tiszta ronggyal pormentesítjük.
  6. Fotolakkal egyenletes vékony rétegben lefújni.
    Megfelelően megtisztított fólia esetén a lakk "elfut" a felületen, így biztosítja az egyenletességet.
      Lyukak, kráterek keletkezésének okai lehetnek:
    • nem kellően tiszta felület
    • nedves a felület
    • vékony lakkréteg
    • Csomók - a levegőben szálló por lehullik a még meg nem száradt felületre
    Használhatatlan réteg esetén acetonnal, vagy nitrohigítóval mossuk le és lakkozzuk le újra.
  7. Szárítás vasalótalpon 200 C alatt. Különböző okok miatt használhatatlanná válhat a réteg (lásd pl. előző pont), ekkor a lakkozást meg kell ismételni.
  8. A lemez és a kinyomtatott rajzolat transzpausszal lefújása (ha papír helyett fóliát használsz, akkor ez a lépés kimarad).
  9. Felhelyezés a lemezre.
    !! A nyomtatott (papír)maszk festékrétege ezután száradásig nem érintkezhet semmivel, így magával a lemezzel sem, mert ráragad! Ezért a nyomtatás előtt megfelelő tükrözésekkel biztosítsuk a kinyomtatáskor, hogy a festékréteg felhelyezéskor felül, ne a lemez felől legyen!!!
    A transzpausz áttetszővé teszi a papírt, emellett rögzíti lemezen (fólia esetén ez utóbbi indokolhatja használatát).
    ! Ne legyenek buborékok a papír alatt! Ha vannak: egy kevés többlettranszpausz ráfújása után, egyik sarkánál fogva óvatosan megemelve és visszaeresztve a buborék kiterelhető. Előfordulhat, hogy a többedszeri használat után a papír megvetemedik, púposodik az átázásoktól; ezért nagy darabszám gyártása esetén -egy papírt kb. 5-6 alkalommal használhatunk- egyszerre többet kell nyomtatni. Fénymásolni nem érdemes, a gyenge minőségű festék miatt.
  10. Behelyezés az UV lámpa alá (UV lámpa lehet egy búrájától megfosztott higanygőz-lámpa, ua. mint amilyen a fehér fényű utcai lápák "villanykörté"-je)
    Javasolt elhelyezés az UV lápa alá
  11. Távolságtól függően 4-7 percig megvilágítjuk Utána a papírt olyan helyre tegyük félre, hogy se ne deformálódjon, se ne szennyeződjön be. Pl.: rácsra.
  12. A lemezről óvatosan tiszta és puha (ne sértse fel a lakkréteget) ronggyal letöröljuk a transzpauszt.
  13. Vízcsap, illetve nagyobb tál tiszta víz közelében behelyezzhetjük az előhívóba. A felesleg leválását finom ecseteléssel segíthetjük. ! Gyors leválás esetén fokozottan figyeljük, és ha kész, azonnal vízben mossuk le! Inkább többször kelljen visszarakni az előhívóba, vagy ecsetteljük le a finomabb részeknél, de ne szedje le a jó rajzolatot is!
      Előhívó készítése:
    • vagy kész oldat (TN ?) előírt arányú vizes oldata
    • vagy kristályos NaOH-ból 1/2 liter vízhez kb kávéskanálnyit

      Elrontott rajzolat lehetséges okai (ekkor a tennivaló: vissza a 3. ponthoz):
      • ha levált a rajzolat is:
      • túlexponáltuk, így a bomláshoz elegendő fény érte a rajzolatot is
      • túlságosan tömény az előhívó, vagy sokáig hagytuk benne a lemezt
      • ha a felesleg csak nehezen válik le:
      • alulexponáltuk így a felesleg sem kapott elegendő fényt a bomláshoz. Ez esetben hosszabb időre előhívóban hagyva lejön a teljes lakkozás
      • túl híg az előhívó. Ekkor hosszabb idő alatt ugyan előjön a rajzolat, de ilyenkor más okból mehet tönkre. (Pl ecsettel túl hatásosan segítjük a leválást...)
    Általában elmondható, hogy a legjobb az ha kb 1/2 perc alatt előjön a rajzolat. Öblítés után élszárítóba helyezzük, száradás után az estleges apróbb hibákat lakkfilc vagy apró cellux darabkák segítségével javítsuk ki; a még meg nem száradt lakkra hullott por miatt képződött kis csomókat (ezek bár pontszerüek, elég vastagok ahhoz, hogy a megvilágítás és az előhívás rövid legyen eltávolításukvoz) a nemkívánatos helyekről óvatosan pengével eltávolítjuk (retusálás).
  14. Fóliával lefelé vas-klorid oldatba helyezzük amíg a felesleges réz le nem maródik. Néha megnézzük, mert nagyobb foltokban lassan válhat le (pl ujjlenyomatot hagyunk rajta retusáláskor), itt óvatosan megkarcolgatjuk a felületet.
      Vas-klorid oldat:
    • vagy kész oldat előírt arányú vizes oldata
    • vagy kristályos vasklorid vizes oldata. A tapasztalataim szerint a vas-klorid töménységére a JÓ MINŐSÉGŰ rajzolat nem érzékeny, de a töményebb oldat gyorsabban mar, ekkor fokozottan kell figyelni a NYÁK-okra. (Ha túl sokáig áztatod, még a legtökéletesebb lakkréteg is lejön!!)
  15. A kész lemezt bő vízben leöblítjük. Acetonnal, vagy nitrohigítóval lemossuk a rajzolatról a lakkréteget, szárazra töröljük.
  16. Kifúrjuk.
  17. Kétrétegű NYÁK készítése estén a kész rajzolatot a másik oldal készítésének idejére vasklorid-álló (nem foto)lakkal, vagy széles műanyag ragasztószalaggal vonjuk be, és ismételjük meg az egész műveletsort. A maszkot a furatokhoz illesszük.
  18. Mint a 3. pontban: tisztítjuk és oxidmentesítjük, majd bő vízben öblítjük
  19. Rajzolattal lefelé kémiai ónozóban tesszük (olvassuk el a használati utasítást!) 5-6 perc elegendő, utána bő vizzel öblítjük, élszárítóban szárítjuk.
! Forrasztás előtt (illetve mielőtt bevonnánk védőlakkal) fémszálas szivaccsal polírozzuk le az ónozás oxidrétegét!
KÉSZ
Vissza az elektronikai témákhoz
Itt küldhetsz nekem e-mailt a 'kbohom@freemail.hu' címen